Terminen går mot sitt slut och i skolan är det fullt av aktiviteter på gång inför kommande skolavslutning. Vi tackar alla, både elever och vårdnadshavare, för visad förståelse och hänsyn i dessa tider!
Sista skoldagen är den 11 juni och det blir på grund av rådande läge, med pandemin covid19, ett avslut som vi inte upplevt tidigare på Skärsta friskola. Vi har valt att följa myndigheternas riktlinjer och kommer därför inte att bjuda i vårdnadshavare, släkt och vänner till skolavslutning i år.
Alla elever kommer att börja kl 8.00 på avslutningsdagen. Förskoleklass till och med åk 5 kommer att avsluta dagen kl 10.00. Avslutningen sker med klassföreståndare i klassrum. De som har plats på fritids kommer att vara där efter avslutning. Åk 6 kommer därefter att fortsätta dagen med en egen avslutning i närvaro med lärare och rektor. Vi bjuder på en högtidlig lunch på skolan för våra sexor. Sedan blir det sommarlov!
Vi påminner om att fritids stänger kl 16.00 den 7 maj och 5 juni.
Lovdagar: 21 och 22 maj.
Vårterminen slutar torsdag 11 juni.
Höstterminen börjar onsdag den 19 augusti för våra elever.
Var rädda om varandra!

Med hopp om en härlig sommar!

Linda Nordgren Kilpeläinen, rektor