Halva terminen har passerat och på både fritidshemmet och skolan är det full aktivitet. Lokalerna har fått en viss upprustning under sommaren. Både skola och fritidshem har fler elever än föregående år, vilket innebär att det har anställts en del ny personal. Även i år kan vi vara stolta över att alla lärare är behöriga!
Det som påverkar vår verksamhet i hög grad är förstås Covid-19. Under vecka 45 kommer restriktionerna återigen stärkas. Många möten, utflykter och aktiviteter ställs in. Vi hoppas att vårdnadshavare har förståelse för detta och fortsätter att visa hänsyn.
Det innebär att lämning och hämtning av barn kommer att ske utomhus. Inga vårdnadshavare eller andra anhöriga bör vistas inomhus i skolans lokaler. De nya restriktionerna kommer att innebära att besök i idrottshall och badhus ställs in under en period.
Elever i skolan bör vara symptomfria i 2 dagar innan de får vara i skolan eller på fritidshemmet. Testa er gärna för covid-19
Samverkansmöte den 10/11 kommer att ställas in. Eftersom vi gärna vill ha en dialog med er vårdnadshavare, så önskar vi gärna att ni som valt att som vårdnadshavare delta i samverkansgruppen, hör av er till oss med frågor och funderingar via mejl. Då kan vi på skola och fritidshem ta del av era tankar och återkoppla. Mejl skickas till rektor, linda.kilpelainen@skarstafriskola.net

Vårtermin 2021
7/1 2021 Fritidshemmet stängt (Undervisningsfri)
8/1 (Undervisningsfri)
11/1 Första skoldagen för vårterminen
1-5/3 Sportlov, v.9
24/3 Kvalitetsdag (Undervisningsfri)
6/4- 9/4 Påsklov, v.14
14/5 Lovdag, klämdag
10/6 Sista skoldagen vårtermin
14 juni fritidshemmet stängt
Fritids stänger 16.00 för APT under följande datum:
HT
• Torsdag 26/11
Torsdag 17/12
VT
• Måndag 18/1
• Tisdag 16/2
• Onsdag 17/3
• Måndag 12/4
• Tisdag 11/5
• Tisdag 8/6

Ta hand om er!

Med vänlig hälsning

Linda Nordgren Kilpeläinen, rektor.