Mot ljusare tider

21 January 2020

Välkomna tillbaka till en ny termin på Skärsta friskola!

Samverkansgruppen skulle ha möte den 21/1 2020, men vi blir tyvärr tvungna att flytta på det. Nytt förslag är tisdag vecka 8 dvs den 18/2 kl 17.00.

Nytt för den här terminen är att eleverna i åk 3-6 har träslöjd på schemat i Carl Wahrén Gymnasiums lokaler med legitimerade lärare. Det är Stiv Grönlund och Mathias Ådeby som gemensamt guidar våra elever i ämnet. Det innebär viss förändring i deras vanliga scheman. Uppstarten verkar ha gått bra och varit uppskattad.

En annan förändring som skett gäller för åk 4-5, som fått en ny lärare, Sten Appeltofft. Vi är tacksamma för att vi även där har en utbildad och legitimerad lärare.

Under uppstartsdagarna har personalen på Skärsta friskola jobbat med att utveckla elevernas möjligheter att få en större insikt i arbetslivet tillsammans med vår SYV, Monica Levin. Det blev en intensiv dag med många nya projekt att sjösätta.

Den här terminen kommer vi att ha Nationella prov i åk 3 och 6. Dessa prov är mycket viktiga. Det innebär att era barn inte får ledigt under dessa datum. Se vidare information i hembrev från klasslärare i berörda årskurser.

Datum för terminen att hålla koll på är:

Fritids har stängt hela dagen:
Onsdag 18 mars
Fritids stänger tidigt dvs 16.00:
Måndag 3 februari
Tisdag 10 mars
Onsdag 1 april
Torsdag 7 maj
Fredag 5 juni
Om ni har problem med att lösa barnomsorg på något av dessa datum vill vi att ni kontaktar oss senast en månad innan.

 Läsårsdata:

Sportlov vecka 9

Påsklov 10/4 till och med 19/4 2020.

Lov 21/5 och 22/5 2020

Skolavslutning 10/6.

Vi hoppas på en härlig vår och en fantastisk termin!

Linda Nordgren Kilpeläinen

Rektor, Skärsta friskola

 

 

Löpande information

Mot ljusare tider

Vårterminen har inletts på Skärsta friskola och snart är det sportlov. Under våren så planerades två samverkansmöten in för att skapa dialog mellan hem och skola. Den 7 februari samt den 28 mars. Den 7 februari planerades en del aktiviteter kring elever och skolgård....

God Jul och Gott Nytt År!

Terminen går mot sitt slut och vintern har intagit Skärsta! Tisdag den 13 december firar vi gemensamt Lucia, med luciatåg, på skolgården kl 18. Alla vårdnadshavare är förstås varmt välkomna! Tisdag den 20 december stänger fritidshemmet tidigare (Kl 16)och sista...

Till alla vårdnadshavare på Skärsta Friskola

Vårt mål är att följa skolans värdegrund där alla barn blir sedda och hörda och kan känna social trygghet i klassrum och på rasterna, samt få studiero under lektionstid. Vi arbetar dagligen med relationsbyggande för ditt barn. Vi vill att just ditt barn ska tycka att...

Välkomna tillbaka till ett nytt läsår!

Tack till alla elever, vårdnadshavare och personal för en fin skolavslutning! Nu är det dags att starta upp läsår 2022-23. Den 15 augusti ringer vi in till en ny termin kl 8.00. Då fylls alla salar med elever och personal igen! Inför skolstart har vi en del...

Den blomstertid nu kommer…

Det är dags för skolavslutning på Skärsta friskola. För första gången på tre år har vi möjlighet att bjuda in vårdnadshavare och elever till en gemensam skolavslutning! Alla berörda är välkomna till vår fina skolgård den 8 juni kl 18 för att fira att alla våra...

Viktiga datum

Hösttermin 2022

9-11 augusti: Lärarna börja
12 augusti: Fritidshemmet är stängt
15 augusti: Första skoldagen
22 augusti: Fritidshemmet stänger kl 16
27 september: Fritidshemmet stänger kl 16
3 oktober: Fritidshemmet är stängt
26 oktober: Fritidshemmet stänger kl 16
31 oktober till 2 november: Allhelgona lov
21 november: Fritidshemmet stänger kl 16
20 december: Fritidshemmet stänger kl 16
22 december: Sista skoldagen för terminen
23 december till 10 januari: Jullov

Vårtermin 2023

9 januari: Lärarna börja
9 januari: Fritidshemmet och skolan är stängd
10 januari: Första skoldagen för vårterminen
8 februari: Fritidshemmet stänger kl 16
27 februari till 3 mars: Sportlov
7 mars: Fritidshemmet stänger kl 16
23 mars: Fritidshemmet är stängt
31 mars: Lovdag, Fritidshemmet är öppet
4 april: Fritidshemmet stänger kl 16
11-14 april: Påsklov
3 maj: Fritidshemmet stänger kl 16
19 maj: Lovdag
5 juni: Lovdag
6 juni: Nationaldag
7 juni: Fritidshemmet stänger kl 16
8 juni: Sista skoldagen
12 juni: Fritidshemmet är stängt